Gazete Kağıdı

İçindekiler
gazete kagidi

Gazete Kağıdı Nedir?

Gazete kağıdı, gazete ve dergileri basmak için kullanılan düşük kaliteli bir kağıttır. Yumuşak ağaç, sert ağaç ve geri dönüştürülmüş kağıdın hamur haline getirilmesiyle üretilir. Gazete kağıdı genellikle uygun fiyatlıdır. Gazete kağıdı, gazete ve dergileri basmak için kullanılan düşük maliyetli, kaplanmamış bir kağıttır. Geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmıştır ve genellikle ambalaj için kullanılır. Gazete kağıdı aslen eski paçavralardan yapılmıştı, ancak bugün çoğu geri dönüştürülmüş kağıt ürünlerinden geliyor.

Gazete Kağıdı A Kaç?

Gazete kağıdı farklı boyutlarda karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada gazete kağıdının hangi ölçüde olacağı konusu tamamıyla gazete sayfalarının özellikleriyle ilgilidir. Mesela standart gazete kağıtları A4 formunda olabilirken; dergiler de bu boyutların daha çok A5 ya da A6 formunda olduğunu ifade edebiliriz. Burada gazetenin tasarımının, boyutuna karar verilmesinde kritik bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Gazete Kağıdı Neden Yapılır?

Gazete ve dergilerin büyük ölçekte basılması gerekir. Bu da pahalı yüksek kaliteli kağıt kullanmayı göze alamayacakları anlamına gelir. Gazete kağıdı ucuzdurlar. Çünkü üretimlerinde diğer kağıt türlerinden daha az ağaç hamuru kullanır. Üstelik bu ürünler hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Gazete kağıtları çoğunlukla geri dönüşüm kağıtları ve ağaçlardan elde edilen hamurdan üretilmektedir. Gazete kağıtları, kimyasal hamura düşük maliyetli bir alternatif olan mekanik hamurdan yapılır. Mekanik hamur, ağaç talaşlarının öğütülmesi ve katı malzemeyi yongalardaki sıvı içerikten ayırmak için eleklerden geçirilmesiyle üretilir. 

Gazete Kağıdı Özellikleri

Gazete kağıdının standart ağırlığı 60-110 gsm ağırlığı arasında değişir. Ancak bazı kağıtlar daha fazla sayfaya sahipse veya üzerlerinde renkli fotoğraflar veya grafikler varsa kağıdın ağırlığı daha fazla olabilir.  Gazete kağıdının boyutu yayına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çoğu gazete sayfalarını A4 boyutunda yazdırırken, dergiler genellikle A5 veya A6 boyutunda yazdırır.

Gazete kağıdı, gazete endüstrisine satılan düşük maliyetli, kaplanmamış bir kağıttır. Gazete ve diğer yayınları basmak için kullanılır. Gazete kağıtları, çoğunlukla geri dönüştürülmüş liflerden oluşan düşük kaliteli bir kağıttır. Bu kağıtlar; esas olarak gazete ve dergilerin yanı sıra kısa süreli kitap basmak için kullanılır.  Günümüzde üretim teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak gazete kağıtlarının da üst düzeyde kalitede üretildiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Diğer Kağıt Türlerimiz

bilgi almak, sipariş oluşturmak için aklınıza gelen her konuda bizimle iletişime geçin

WhatsApp
1
WhatsApp
A Kağıt
Merhabalar 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hello 👋
How can we help you?

مرحبا 👋
كيف يمكننا مساعدتك؟