Sülfit Kağıt

İçindekiler
sulfit-kagit

Sülfit Kağıt Nedir?

Sülfit kağıt; odun hamurundan yapılan bir kağıt türüdür. Sülfit kağıt yapma işlemi, odunun sülfürik asitle karıştırılmasını içerir. Bu da macun benzeri bir madde oluşturan kimyasal bir reaksiyonla sonuçlanır. Bu madde daha sonra kağıt yapmak için kullanılır. Sülfit kağıt, alev veya ısıya maruz kaldığında kolayca yanmadığından normal kağıda alternatif olarak kullanılmaktadır. 

Özellikle selüloz ile odun hamurundan üretilen sülfit kağıtların ambalaj sektöründe sıklıkla tercih edilen bir malzeme olduğunu ifade edebiliriz. Çok sayıda farklı sektörde kullanılan bu malzeme; kullanım alanına göre farklı özellikleri de içerisinde barındırmaktadır. Yüksek parlaklık ve beyazlık, sararmaya karşı mükemmel direnç ve ışığa karşı düşük hassasiyet ile karakterizedir. 

Sülfit Kağıt Özellikleri Nelerdir?

Sülfit kağıt; odun hamurundan, pamuk liflerinden hamurundan yapılabilir Bu kağıt türü, belirli uygulamalarda kullanıma uygun hale getiren çeşitli özelliklere sahiptir. Sülfit kağıdı  öne çıkan avantajı, yangına ve aleve karşı oldukça dayanıklı olması ve bu da onu yanmaz kasalarda kullanım için ideal hale getirmesidir. Ayrıca, bu kağıt türü; mükemmel bir dayanıklılığa sahiptir. Sülfit kağıtlar; alkalilere, güçlü asitlere ve organik çözücülere karşı iyi bir dirence sahiptir. 

Sülfit Kağıt Nerelerde Kullanılır?

Sülfit kağıdı, net ve okunaklı kopyaların gerekli olduğu hemen hemen her uygulamada kullanılabilir. Bu kağıt türü, renkli baskıların yapılmasında kullanılabilen bir kağıt türüdür. Aşağıda sıraladığımız alanlar bu tür kağıtların sıklıkla kullanıldığı alanlardır;

  • Gıda sektörü
  • Baskı teknolojileri
  • Ambalajlama sektörü
  • Hediyelik eşya sektörü

Sülfit kağıt kullanmanın en büyük avantajları, mükemmel kalitede baskılar sunması ve düzgün bir şekilde saklanırsa zamanla solmamasıdır. Bir de bu tür kağıtlar, tasarım konusunda da ideal bir etkiye sahiptirler. Bu durumun doğal sonucu olarak da son zamanlarda en çok talep gören kağıt grubu içerisinde yer almaktadır.

Sülfit Beyaz Kağıt

Gıdalara temas edilebilir bir malzeme olan sülfit beyaz kağıt; geniş kapsamlı bir şekilde kullanılan bir kağıt türüdür. Özellikle gıda ambalajlarında sıklıkla tercih edilen bu tür kağıtlar; tasarım konusunda da ideal bir etkiye sahiptirler. İçine konulan ürünleri koruyucu bir etkiye sahip olan bu kağıtlar; ürünlerde herhangi bir şekilde çizil olmamasını da mümkün kılar.

Nakliye sırasında ürünlerin güvende kalmasına destek olan sülfit beyaz kağıtlar; 35 ile 300 g/2 arasında değişen gramajlarda üretilmektedir. Selüloz oranı konusunda yüksek bir içeriğe sahip olan bu tür kağıtların mukavemet derecesi de yüksektir. Bu durumun doğal sonucu olarak son zamanlarda sıklıkla talep görmektedir.

Esmer Sülfit Kağıt

Orta ve ince gramajlı bir şekilde üretimi yapılan esmer sülfit kağıt; yüksek mukavemet derecesiyle ön plana çıkmaktadır. Paketleme konusunda ideal bir yapıya sahip olan bu ürünler; kullanım alanı oldukça geniş olan ürünler arasında yer alırlar. Bu kağıtlar özellikle dış ambalajlama söz konusu olduğu zaman tercih edilmektedir.

Selüloz ve odun hamurundan elde edilen ambalaj kağıtları birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Gıda ile temas edilebildiği için gıda sektöründe kullanabiliriz. Ürün çizilmesini engellemek için sevkiyat güvenliğinde, tekstil ürünlerinde ve hediyelik eşya paketlemelerinde ihtiyaç duyarız.

Odun hamurundan ve pamuk liflerinden elde edilen kağıt türü yangına ve aleve karşı dayanıklıdır. Bu sebeple mükemmel bir dayanıklılığa sahiptir.

Diğer Kağıt Türlerimiz

bilgi almak, sipariş oluşturmak için aklınıza gelen her konuda bizimle iletişime geçin

WhatsApp
1
WhatsApp
A Kağıt
Merhabalar 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hello 👋
How can we help you?

مرحبا 👋
كيف يمكننا مساعدتك؟