Yağlı Kağıt

İçindekiler
yagli-kagit

Yağlı Kağıt Nedir?

Yağlı kağıt, silikon bazlı bir polimer ile kaplanmış, gıda sınıfı bir kağıt türüdür. Silikon kaplama, yağın kağıda sinmesini ve sardığınız veya pişirdiğiniz her şeye yapışmasını önler. Bu kağıtlar tipik olarak bir gıda sargısı olarak kullanılır. Farklı alanlarda kullanılabilecek tasarıma sahip olsalar da en çok yiyecekleri taze tutma yeteneği ile bilinir. Yağlı kağıt aynı zamanda pişirme sırasında fırın tepsilerini ve tepsileri astarlamak için de kullanılır. Çünkü yağın tepsiden alt yüzeye damlamasına izin verir.

Yağlı kağıtlar, mutfakta yiyecekleri kirlenmekten korumak için kullanılan ince bir mumlu kağıt tabakasıdır. Ayrıca fırın tepsilerini dizmek, sandviçleri sarmak ve ekmeği taze tutmak için de kullanılabilir. Bu tür kağıtlar, birden fazla kullanıma sahip çok yaygın olan ambalaj ürünleridir. Sandviçleri sarmak ve arta kalanları buzdolabında saklamak için kullanabilirsiniz. Et pişirirken fırın tepsilerini veya tavaları hizalamak için de kullanabilirsiniz.

Yağlı Kağıt Zararları

Farklı nedenlere bağlı olarak sıklıkla tercih edilen yağlı kağıtlar içeriğinde beyazlatıcı ve dioksin barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı yağlı kağıtların zararlı olduklarına dair yorumların sayısı oldukça fazladır. Özellikle fırınlarda yüksek ısı dereceleri ortaya çıktığı zaman yağlı kağıdın içerisindeki maddelerin açığa çıkma olasılığı bulunmaktadır. Bu da yağlı kağıdın içeriğinin doğrudan gıdalara geçme riskini beraberinde getirmektedir. Bu aşamada yağlı kağıtlar kullanacaksanız mutlaka kullanım talimatına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yağlı Kağıt Nasıl Kullanılır?

Yağlı kağıt genellikle sandviçleri ve diğer yiyecekleri sarmak için kullanılır. Ayrıca fırın tepsilerini astarlamak ve tek kullanımlık tabaklar yapmak için de kullanılır. Bu kağıt türü; düz çizgiler boyunca kolayca yırtılabilir. Ancak damar boyunca iyi yırtılmaz. Bunun nedeni, her iki tarafının da normal kağıttan daha sert olmasını sağlayan balmumu ile kaplanmış olmasıdır.

Yağlı kağıtlar, bir veya her iki tarafına ince bir mum tabakası uygulanan bir kaplamalı kağıt türüdür. Bu kağıtlar su geçirmez özelliğe sahiptirler. Yine bu kağıtlar; temizlemesi kolay olan bir malzemedir. Yağlı kağıtlar ayrıca ısıya dayanıklı olmasını sağlar, böylece mumlu kağıdı mikrodalgada veya fırında kullanabilirsiniz. Bu malzemeyi; Pişirme veya pişirme sırasında yiyeceklerin onlara yapışmaması için fırın tepsilerini hizalamak için de kullanabilirsiniz. 

Yağlı Kağıt Ne Zaman İcat Edildi?

Yağlı kağıtların üretimi M.S. 105 yılına kadar uzanmaktadır. İlk olarak Çin’de karşımıza çıkan bu kağıt türü sonraki süreçte geliştirilmiştir. İlk başlarda yağlı kağıtların üretiminde mumlar kullanılmaktadır. Günümüzde bu ürünün modern versiyonlarındaysa mum içermemektedir. Bunun yerine, su ve yağı itecek şekilde yeni nesil malzemeler kullanılmaktadır.

Bütün bu bilgiler ışığında yağlı kağıtlar, kağıdın yiyeceklere ve diğer yüzeylere yapışmasını önlemeye yardımcı olur. Böylece yemeğinizi pişirirken dış şartlardan korumanıza da destek olur. Bu aşamada yağlı kağıtlardan istenilen performansın elde edilmesi için mutlaka bu tarz ürünleri kullanırken dikkatli davranmakta fayda vardır.

Genellikle gıda sektöründe kullanılan, yiyeceklerin tepsiye yapışmamasını ve kirletmemesi sağlar. Yağlı kağıtların kayganlık hissi vermesi mum, silikonize formül ve kromsrearat maddelerin kullanılmasından kaynaklanır.

Yağlı kağıt yada pişirme kağıdı olarak bildiğimiz bu ürünler temizlendikçe defalarca kullanılma özelliğine sahiptir.

Diğer Kağıt Türlerimiz

bilgi almak, sipariş oluşturmak için aklınıza gelen her konuda bizimle iletişime geçin

WhatsApp
1
WhatsApp
A Kağıt
Merhabalar 👋
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Hello 👋
How can we help you?

مرحبا 👋
كيف يمكننا مساعدتك؟